חיזוק הקשרים בין הפעילות הכלכלית האזורית והזירה הכלכלית הגלובלית

מאמר

חיזוק הקשרים בין הפעילות הכלכלית האזורית והזירה הכלכלית הגלובלית

לוגו הארגון

מאמר זה הינו חלק מסדרת מאמרים בנושא פיתוח אזורי של ארגון ה-OECD, ונכתב על-ידי שני חוקרים מאוניברסיטת טוונט (Twente) בהולנד. הוא מומן על-ידי הוועדה האירופית, והוא ניתן לצפייה באתר: www.oecd.org/gov/regional/innovation

השאיפה ליצירת מדיניות חדשנות מושכת את תשומת לבם של הפוליטיקאים ושל מקבלי ההחלטות בכל הרמות. אתגר ממשי עומד בפני מקבלי ההחלטות המקומיים משום שמדיניות חדשנות זו, מדיניות המיועדת לקידום האזור ברמה הכלכלית על-ידי הכנסת רעיונות חדשים, פורצת את גבולות הזירה האזורית לעבר הזירה הגלובלית. מאמר זה מנתח מבחינה תיאורטית את מדיניות החדשנות, הרגישה לזירה הגלובלית. המאמר בונה מיון גלובלי של רשתות קישוריות גלובליות-אזוריות של חדשנות, מנתח סדרה של מדידות רווחות של סוגים שונים של מדיניות חדשנות, ומזהה כיצד ניתן לייעל את היישום של מדינויות אלה על פי קטגוריות המיון.

הטענה העיקרית של המאמר היא כי אסטרטגיות חדשנות של אזורים שונים צריכות להתמקד יותר בפעילות האזורית-גלובלית אם ברצונן להיות כלי אפקטיבי בקרב חברי OECDD, במטרה לשפר את ביצועי החדשנות ואת שיעורי הצמיחה הכלכלית. למעשה על אנשי המפתח בכל אזור ליצור מדיניות חדשנות שתחבר בין האינטרסים האזוריים למשאבים הגלובליים.

חדשנות היא עמדה חדשה או ייחודית היוצרת ערך ייחודי לקהל מוגדל של לקוחות, ובו זמנית משפרת את  רווחיות החברה או האזור. חדשנות נוצרת על-ידי הקמת מערכת חדשנית, המתמקדת ביצירת זרם קבוע של גישות חדשות, או עקרונות חדשים מתוך גישות קיימות.

קישוריות היא היכולת של האזור לפעול בתוך רשת או לשתף פעולה בתוך רשת למטרת רווח כלשהו. סך כך הקשרים החברתיים והעסקיים של שחקנים באזור ומחוצה לו, המקושרים ביניהם והפועלים יחד מתוך אינטרסים אישיים וחברתיים.

לקריאת המאמר המלא: "Strengthening Global-Local Connectivity in Regional Innovation Strategies" לחץ/י כאן


מקורות: 

המאמר הוא חלק מסדרת המאמרים לפיתוח האזורים של ארגון OECD. המאמר המלא בכתובת:www.oecd.org/gov/regional/innovation

תורגם ותוקצר על ידי פז רפופורט, עבור שיתופים