טובים השניים מן האחד? מיזוגים במגזר השלישי תמונת מצב והמלצות ראשוניות למנהל/ת

מאמר

טובים השניים מן האחד? מיזוגים במגזר השלישי תמונת מצב והמלצות ראשוניות למנהל/ת

לוגו הארגון

המשבר הכלכלי העולמי העלה את אפשרות המיזוגים במגזר השלישי לסדר היום, כאמצעי להישרדותן של אלפי עמותות אשר נפגעו מהשפל הכלכלי ונקלעו לאיום קיומי על עצם יכולתן להמשיך ולפעול. ביוני 2009 אושרה בכנסת בקריאה ראשונה הצעת החוק של זבולון אורלב לחוק מיזוג עמותות, חוק שתכליתו לאפשר לעמותות להתמזג עם עמותות אחרות. קידום הנושא בכנסת כמו גם פניות שהתקבלו במרכז שיתופים על ידי עמותות שמחפשות מידע משפטי וארגוני על האפשרות להתמזג, הובילו לכתיבת מסמך זה.

מיזוגים ורכישות הינם אסטרטגיה נפוצה בסקטור העסקי, המשמשת כאמצעי להתרחבות וגדילה. לעומתה נראה שבקרב ארגוני מגזר שלישי אסטרטגית המיזוג לא נתפסת כאמצעי המתאים לאופיו של המגזר, זאת לאור נטייתם של ארגונים חברתיים לבסס בידול וייחודיות לצד תחרות מתמדת על משאבים ומקורות מימון.

מטרת מסמך זה היא להציג למנהלי/ות ומובילי/ות ארגוני מגזר שלישי את האופציה האסטרטגית של מיזוג ארגונים ולעודדם לשקול דרך זו.

הנושאים שיוצגו במאמר:

  • סקירת תהליכים ומחקרים מרכזיים המתייחסים למיזוגים ורכישות במגזר העסקי ובמגזר השלישי.
  • הצגת קריטריונים שיסייעו למובילי עמותות המגזר השלישי להעריך את הפוטנציאל הטמון במיזוג.
  • הצגת דרכי פעולה שנמצאו כתורמות להצלחה בתהליכי מיזוג .
  • הצעת דרכים שבהם פילנתרופים ומשקיעים חברתיים יכולים לעודד את המגזר השלישי להכנס לתהליכים של מיזוג.

חשוב לציין כי מיזוגים ורכישות הם מצבים שיש בהם סיכונים והזדמנויות זה לצד זה. ההזדמנות היא לבנות ארגון חזק יותר ואפקטיבי יותר משני הארגונים שמהם נוצר ומצד שני קיימת סכנה שהתהליך ייכשל ויצמח ארגון בעייתי וחצוי שהושקעו בו משאבים רבים. מיזוגים ורכישות מהווים אמצעי וכלי לחשיבה אסטרטגית, אולם  חשוב להדגיש כי הם מהווים פתרון אחד אפשרי לצמיחה ויש נוספים. עת משבר מעודדת מיזוגים מאחר והקושי במציאת מקורות מימון בקרב ארגונים הולך וגדל.

להורדת המאמר לחצו כאן