כתיבה שיווקית באינטרנט

כלי

כתיבה שיווקית באינטרנט

לוגו הארגון

התוכן בדף זה נכתב על ידי אורטל שמלץ


תקציר: 

השיווק באינטרנט נועד להשיג שלוש מטרות עיקריות:

 • להביא את הגולשים אל האתר.
 • להשאיר אותם באתר.
 • ולהניע אותם לבצע את הפעולה שלשמה הוקם האתר - התנדבות, תרומה, קבלת שירות או כל פעולה חברתית אחרת.

בשונה משיווק בדרכים המסורתיות בהם אנו כופים עצמנו על הלקוח (מודעות בעיתונים, פרסום ברדיו וכד'), באינטרנט הלקוח מגיע לאתר מרצונו. הוא מגיע על מנת לקבל מידע ועלינו לספק את המידע הרלוונטי ביותר עבורו. הטקסט הוא המרכיב המרכזי שיסייע בקידום ושיווק האתר ברשת הן מבחינת הגולשים והן מבחינת קידומם במנועי החיפוש השונים.

כמה הגדרות לפני שמתחילים:

 • SEO - Search Engine Optimization: שיטות שתכליתן שיפור מעמדו של האתר במנועי חיפוש ע"י התאמת האתר ל"דרישות" מנועי החיפוש.
 • מילות מפתח: מילה או צמד מילים המעידות על הנושאים העיקריים בהם עוסק הטקסט/אתר.

גוף הכלי:   

בכתיבה שיווקית באינטרנט יש להקפיד על מספר עקרונות וכללים:

 • הגדירו את ה"לקוח" של האתר היו ממוקדים באוכלוסייה ספציפית ולא ב"כלל הגולשים". המיקוד יסייע לכם בכתיבת טקסטים המותאמים לקהל היעד. שימוש בשפה מתאימה וחשיפה של תכנים רלוונטיים כך שכשהגולשים מגיעים לאתר הם מוצאים אותו רלוונטי לצרכים שלהם והם מקבלים תחושה ש"מכירים" אותם.
 • השתמשו בכותרת המציגה באופן תמציתי ומלהיב את היתרונות והתועלות שיצמחו לגולש מגלישה באתרכם. הכותרת צריכה להעיד על תוכן ולהיות בעלת משמעות. עשו שימוש בכותרות משנה, המסייעות בסריקה כללית של נושאי הטקסט.
 • ספקו את כל המידע הדרוש לגולש על מנת לבצע את הפעולה שאתם מעוניינים שיבצע. אזנו בין כתיבה תמציתית (אנשים הם חסרי סבלנות) לבין אספקת המידע הדרוש לגולש. הקפידו על כתיבה מעניינת וקולחת. עשו שימוש במשפטים פשוטים ולא מורכבים.
 • הקפידו על כתיבה נכונה וללא שגיאות כתיב, הגולשים נבונים ורוצים שיתייחסו אליהם ברצינות ובכבוד. כתיבה הכוללת ניסוח עילג או שגיאות כתיב תיצור דימוי שלילי של האתר בעיני הגולש. כתיב נכון חשוב מאד גם לקידום אופטימאלי של האתר במנועי החיפוש.
 • מבנה התוכן, צריך להקפיד על פסקאות קצרות. התחילו מהעיקר, אם הקורא מעוניין הוא ימשיך לקרוא. עשו שימוש בתבליטים, הדגישו מילות מפתח מרכזיות, והקפידו על שימוש סטנדרטי המתאים לאינטרנט (למשל, צבע הלינק תמיד כחול).
 • כתבו בנימה אישית זהו אחד הגורמים החשובים בכתיבה באינטרנט. הציגו את האנשים העומדים מאחורי האתר, ספרו מעט עליהם, צרפו תמונות וכד'. הדבר יוצר תחושה נעימה ואמינה יותר אצל הגולש.
 • עודדו את הגולש להמשך קריאה באמצעות טקסט המציג את הכדאיות בהמשך קריאה באתר (לדוגמא: "בהמשך תוכל/י למצוא שירות חדש..."), על ידי שבירה של הטקסט בנקודה מעניינת.
 • הניעו את הגולש לפעולה שלשמה הוקם האתר. עשו שימוש בתמריצים, בשפה אקטיבית, כגון: "רכוש סל מזון עבור...", "התנדב ללמד ילד.." וכד'.

בתחילת הכלי צוין שהכתיבה באתר נועדה בראש ובראשונה לגולש אך לא פחות מכך לקידום האתר במנועי החיפוש. חוסר התייחסות לנושא זה יגרום לאתרכם להופיע בדפים שוליים ובתוצאות חיפוש לא רלוונטיות. קידום האתר באמצעות הטקסט המצוי בו נקרא "קידום אורגני" והוא מתבצע באמצעות סריקה של מנועי החיפוש את הטקסט באתר ומתן ציון איכות ורלוונטיות למה שהגולש חיפש. קידום האתר בדרך זו נקרא SEO - Search Engine Optimization והוא מבוסס על שימוש במילות מפתח נכונות ורלוונטיות, תדירות ביקור הגולשים באתר, כמות ואיכות קישורים המובילים לאתר (קישור מאתר ממשלתי או מוסד מוכר טוב יותר מקישור מאתר קטן ולא מוכר), משך השהות של הגולשים באתר, מידת הרלוונטיות של האתר לשאילתת החיפוש, היקף המידע, תדירות עדכון המידע באתר ועוד פרמטרים רבים נוספים שמרביתם אינם ידועים לנו.

לסיום:

בעולם 747 מיליון משתמשי אינטרנט בגילאי 15 ומעלה, 3.9 מיליון גולשים בשבוע מעל גיל 13. לא ניתן להתעלם מנתונים אלו. ארגון אשר רוצה "להשמיע קולו" ולהראות ברשת חייב לבצע פעולות מכוונות ומקצועיות לשיווק וקידום האתר. מומלץ להיעזר באנשי מקצוע המנוסים בשיווק וקידום אתרים באינטרנט, אלו יוכלו לסייע לכם למקד את קהל היעד שלכם ולהתאים לקהל זה את האתר.    

להורדת הכלי המלא "כתיבה שיווקית באינטרנט" בגרסת הדפסה לחץ/י כאן

 

כלי זה  נכתב ע"י ארטל שמלץ, מומחית בתחום ניהול ידע, עבור שיתופים.