מדריך לתכנון, פיתוח וליווי תהליכי מנטורינג

כלי

מדריך לתכנון, פיתוח וליווי תהליכי מנטורינג

לוגו הארגון

מדריך זה נכתב מתוך האמונה כי יש בכוחם של תהליכי מנטורינג מוצלחים לקדם ארגונים ויחידים.  המדריך מיועד לארגונים עסקיים וחברתיים המעונינים להשתמש במנטורינג ככלי לקידומם הארגוני, מעורבות בקהילה וסיוע לאוכלוסיות היעד שלהם. אנו מקווים ומאמינים כי הכתוב כאן יביא תועלת ויהיה השראה בנושא זה. כמו כן, מרכז שיתופים מציע ייעוץ והדרכה בתכנון, וליווי תוכניות מנטורינג במגזר השלישי.

חרף ההיבטים היישומים של המדריך, זהו אינו 'ספר מתכונים' להכנת תוכניות מנטורינג, אלא סימון נקודות למחשבה ותכנון. זאת משום שבלתי אפשרי ליצר 'מתכון מנטורינג' בשל הגיוון העצום שבתהליכים כאלו, מטרותיהם ואוכלוסיות היעד שלהם. מובאים כאן העקרונות של בניית תוכנית מנטורינג ושל תהליכי מנטורינג, אותם יש להתאים באופן ספציפי, כדי ליצור את המתודולוגיה של התהליכים שתרצו לעודד.

המנטורינג בשיתופים

מתוך אמונה כי תהליך המנטורינט יכול להשפיע ולעצב - מקצועית ואיכותית את העבודה של מנהלים/ות, הוחלט להקים בשיתופים שירות מנטורינג. הרציונאל של שיתופים הרואה את בייחודיותו של כל מגזר הוביל לעצב מנטורינג בין מגזרי תוך הישענות על חוזקו של כל מגזר.

להלן תיאור קצר של פעילות המנטורינג בשיתופים: מטרותיה, קהלי היעד שלה ודרכי פעילותה.

שירות המנטורינג החל מתוך רצון לסייע לארגונים חברתיים להתמקצע, ומתוך האמונה כי אחת הדרכים להשיג זאת היא על בסיס יצירת שיתופי פעולה בין מנטורים - מנהלים ומנהלות בחברות עסקיות ויועצים/ות בתחומים הרלוונטיים, ובין נועצים - מנהלים ומנהלות של ארגונים חברתיים. השירות הוקם ופועל במסגרת שיתופים. בתחילה החל השרות תוך שותפות מקצועית עם מעלה, ציונות 2000, אלכא ושתי"ל (להלן, 'מינהלת מקצועית'). כל ארגון הביא עמו התמחות, ניסיון עשיר וקהלי יעד מגוונים. שותפות מקצועית זו היוותה בסיס לפעילות המנטורינג ופיתוחה.

הנחתה אותנו ההבנה כי ארגונים עסקיים יכולים להעמיד לרשות ארגונים חברתיים ידע רב וכלים בתחומים של פיתוח ארגוני ועסקי, תכנון אסטרטגי ושיטות ניהול אפקטיביות, וכי ישנם ארגונים חברתיים רבים המסוגלים ורוצים להטמיע ידע וכלים אלו. תפיסת המנטורינג שעמדה בבסיס העבודה שלנו ראתה את קהלי היעד שלנו כבעלי הון אישי, אנושי ומקצועי, המסוגלים ורוצים לחלוק אותו בניהם.

נוכחנו לראות כי מנהלים/ות בארגונים עסקיים ומנהלים/ות בארגונים חברתיים מחפשים שפה משותפת, חשיבה משותפת והשראה הדדית. וכן, כי יחסי מנטורינג בהקשר זה מהווים הזדמנות משמעותית עבור המנטורים להכיר את העולם החברתי 'מבפנים' ולתרום לו באופן המביא לידי ביטוי את הניסיון העסקי - ארגוני שצברו, את תפיסת עולמם הניהולית ולהשפיע השפעה מערכתית. סוג זה של פעילות מהווה חיזוק של תפיסות במחלחלות בעולם העסקים של עסקים למען קהילה והתנדבות אסטרטגית של עסקים.

עבור המנהלים והמנהלות החברתיים תהליכי המנטורינג היוו מנוף לצמיחה ארגונית ואישית. הזדמנות להיפתח לדרכי חשיבה נוספות, לפתח רשת קשרים, לתקף רעיונות ולקיים דיאלוג עם גורם אובייקטיבי, יחסית, שאינו נמנה על המעגל המיידי של בעלי העניין במרחב הארגוני. חשובה לא פחות, היתה יכולתם של מנהלי ומנהלות הארגונים החברתיים להניח על סדר יומם של המנטורים נושאים הקשורים באחריות חברתית וקשרי קהילה.

מטרות המנטורינג כפי שהוגדרו על ידי המינהלת המקצועית:

  • לעודד תרבות מנטורינג כדרך למימוש יכולות, למידה והתמקצעות.
  • לפתח דיאלוג חוצה מגזרים בין עסקים לעמותות תוך התאמת כלים ומונחים עסקיים לעולם החברתי ולהפך.
  • לסייע לארגונים חברתיים במימוש ייעודם החברתי, תוך חיזוק ניהולם התקין והיעיל.
  • ליצור עבור מנהלים/ות עסקיים, המעוניינים לקדם שינוי בעולם החברתי, מסגרת התנדבות חברתית המהווה השקעה חברתית בעלת השפעה אסטרטגית. מנטורים יוכלו להביא לידי ביטוי בתהליך המנטורינג את הכישורים, הניסיון והידע שברשותם.

תהליכי העבודה בשירות המנטורינג כללו גיוס מנטורים ונועצים מתאימים, על פי קריטריונים שנקבעו מראש, ותוך אבחון הצרכים והיכולות של כל אחד מן הצדדים. גובשה תוכנית הכשרה למנטורים, ונעשתה התאמה (צימוד) בין מנטורים לנועצים. התאמה זו היתה, כמובן, על בסיס הסכמתם ורצונם, ומתוך כוונה לענות, ככל האפשר, על רצונות, שאיפות וצרכי כל אחד מהצדדים. מדיניות השירות היתה כי כל צימוד יפעל למשך של תשעה חודשים עד שנה, ויקיים מפגשים של ארבע עד שמונה שעות בחודש. לאחר ההיכרות הראשונית, משימתו של כל צימוד היתה לגבש במשותף תוכנית עבודה לתהליך המנטורינג, תוך שימת דגש על האופנים בהם ניתן לבסס את פעילות הארגון ולפתח אותו בהיבטים של אסטרטגיה, התנהלות ארגונית ועסקית ועוד.

תחומי המנטורינג שהוגדרו כתוצאה מבדיקה מקיפה עם מנהלי/ות הארגונים החברתיים, הם:

  • תכנון עסקי ואסטרטגי: פיתוח עסקי, בניית תוכנית עסקית ותקציבית, פיתוח מסלולים מניבי הכנסה.
  • פיתוח ארגוני: חזון, מבנים ארגוניים, שיטות ניהול, קביעת יעדים, ועוד.
  • ליווי אישי למנהל עמותה: פיתוח יכולות ניהול, קבלת החלטות ועוד.
  • שיווק, פרסום ותקשורת
  • ניהול הון אנושי
  • ניהול מערכות ידע ומידע

להורדת המדריך לחצו כאן