מהי פילנתרופיה?

מושג

מהי פילנתרופיה?

לוגו הארגון


במשפט אחד
Portrait of a woman giving Cupid a pearl by Gobert.jpg

פילנתרופיה היא סך ההשקעות של זמן, תוצרים ומשאבים כספיים, מתוך מחויבות ודאגה לחברה, בכדי להשפיע לאורך זמן על רווחת האזרחים והקהילות שהן חלק ממנה.

פילנתרופיה פעילה, אפקטיבית ומכלילה (inclusive), היא אחד מעמודי התווך של חברה אזרחית בריאה ומשגשגת: היא מספקת מנוע כלכלי לצמיחה, חדשנות וקיימות של ארגוני המגזר השלישי, ונותנת ביטוי לאזרחות פעילה.

פילנתרופיה בשיתופים

תחום הפילנתרופיה בשיתופים שואף להשפיע על פיתוח תרבות של נתינה בישראל. תרבות של נתינה מעודדת אזרחים שחוו הצלחה כלכלית להפוך משקיעים חברתיים, השותפים לאירגוני המגזר השלישי בפיתוח ויישום פתרונות לבעיות חברתיות בישראל. כל זאת, למען הפיכת ישראל למקום טוב יותר לחיות בו. הפעילות לפיתוח הפילנתרופיה בישראל ולהעצמתה משמשת כמנוף לחיזוק המומחיות של שיתופים בתחום הניהול החברתי, קולקטיב אימפקט ושיח בין מגזרי.

פילנתרופיה וקולקטיב אימפקט

מהם הייתרונות שיוזמות קולקטיב אימפקט מזמנת לפילנתרופים, ומהו תפקידם של שותפים פילנתרופים ביוזמות קולקטיב אימפקט?

יוזמות קולקטיב אימפקט תואמות את השאיפות שפיתחה הפילנתרופיה בארץ ובעולם להוביל שינוי חברתי אמיתי, מערכתי ובר-קיימא. במשך השנים, פילנתרופים השקיעו בפרוייקטים וביוזמות שהניבו כל אחד בנפרד תוצאות טובות, אבל לא הצליחו "להזיז את המחט" ולפתור בעיות חברתיות מן היסוד. נוצרה הבנה כי אין בכוחו של פרוייקט או מייזם בודד, גדול ומצליח ככל שיהיה, לפתור בעיה חברתית באופן מערכתי. כמו כן, נוצרה הבנה כי פתרון מערכתי דורש שיתוף פעולה רחב וחוצה מגזרים, הכולל משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, עסקים, פילנתרופיה וארגונים חברתיים.

יוזמות קולקטיב אימפקט מגדירות את תוצאות השינוי החברתי מראש, וחותרות להשגתן. הן יוצרות רשת של שותפים המחוייבים, כל אחד בדרכו, לתרום למען השגת המטרות המוגדרות. רשת השותפים נתמכת על ידי ארגון שדרה, המסייע בבניית "מפת דרכים" המסמנת את הגורמים המשפיעים על ההצלחה. "מפת הדרכים" מצביעה על חסרים ומאפשרת לפילנתרופים לכוון את הקצאת המשאבים בדרך יעילה שתישא מקסימום תועלת. יוזמות קולקטיב אימפקט מאפשרות איגום ותאום בין משאבים ציבוריים ופרטיים, ויוצרות ייתרון של גודל המאפשר תכנון וביצוע ארוכי טווח החסרים בדרך כלל בשדה החברתי.

תפקיד הפילנתרופ בקולקטיב אימפקט

יוזמות קולקטיב אימפקט מאפשרות לפילנתרופ לבחור את התפקיד שהוא רוצה למלא כחבר ברשת השותפים. יש פילנתרופים הבוחרים להיות בין הייזמים והמכנסים של יוזמות קולקטיב אימפקט. הם מממנים את ארגון השדרה המספק את התשתית הארגונית של הרשת ויושבים בצוות המוביל, קובע המדיניות, של היוזמה. פילנתרופים אחרים מעדיפים להתמקד במתן מענקים לארגונים חברתיים ספציפיים, אבל כחברים ביוזמה, הם שותפים לאחריות להשגת התוצאות, ויקחו בחשבון את "מפת הדרכים" בתהליך חלוקת המענקים.

שותפות ביוזמות קולקטיב אימפקט מאפשרת לכל החברים ברשת למידה ושיפור מסלול כדי להשיג תוצאות טובות יותר. הטמעת למידה ושיפור מסלול בתחום החברתי מהווים אתגר ניהולי ופיננסי למנהלי הארגונים. שותפים פילנתרופים יכולים להיות הגורם המאפשר לארגונים תהליך של למידה, ולהעמיד לרשותם משאבים רב-שנתיים שיאפשרו להם לבצע את השינוי הנדרש. שותפות כזו יוצרת יחסים חדשים בין פילנתרופיה ובין מקבלי המענקים- יחסים של אמון, אחריות הדדית ויציבות. יחסים כאלה מאפשרים צמיחה, ובניית התשתית הנחוצה כך שתשרת את שימור התוצאות לאורך זמן.

פרטים נוספים

ניתוח תפקיד של מנהל-ת קרן בישראל.pdf

למידע נוסף על פיתוח פילנתרופיה בשיתופים ניתן לפנות ל: info@sheatufim.org.il