סיכום מדריך - כל הדרכים להעצמת השפעת הנתינה

מאמר

סיכום מדריך - כל הדרכים להעצמת השפעת הנתינה

לוגו הארגון

התוכן בדף זה נכתב על ידי פז רפפורט עבור שיתופים, עפ מדריך משותף ל-Guidestar USA ו-Hope Consulting


מדריך זה מציג את האופן שבו העמותות הפועלות במגזר השלישי יכולות לשפר את פעילותן ובכך להביא לשיפור במגזר כולו. מטרת המדריך היא לספק לעמותות דרכי פעולה פשוטות וחכמות שיסייעו להן למשוך תרומות רבות יותר, ובכך להגדיל את מידת השפעתן בדרך למימוש המטרות שלהן. המדריך נכתב בשנת 2012 בשיתוף בין GuideStar USA לבין עמותת Hope Consulting. כותבי המדריך שואפים להביא לשינוי חיובי לא רק בתחום גיוס הכספים אלא עבור המגזר הפילנתרופי כולו. מדריך זה יכול לשמש כלי יעיל לא רק לעמותות השואפות לפעול באופן יעיל יותר, אלא גם לתורמים, שיוכלו לדעת מה מעניין תורמים אחרים המחפשים ליצור קשר עם עמותה לצורך תרומה.

תקציר מנהלים

ממחקר זה עולה כי עמותות רבות יכולות לשפר את האופן שבו הן מגייסות כספים למען מטרותיהן. סכומי התרומות הניתנים בארצות הברית הם משמעותיים למדי, אך עם זאת באמצעות מספר פעולות פשוטות ומושכלות יכולות העמותות לגייס תרומות נוספות ולהשתמש בהן כדי להשיג מטרות פילנתרופיות רבות יותר. להלן הדרכים שבאמצעותן ניתן להשיג כסף רב יותר למען השגת מטרות רבות יותר:

 • פרסום נתונים - על העמותה לספק נתונים מתאימים כדי שתורמים קיימים ותורמים פוטנציאליים יוכלו  להתרשם שהיא פועלת בדרך הנכונה, כלומר שלפעולותיה יש השפעה:
 1. על העמותה להתמקד בפרסום השפעת פעילותה - כך השיח בין התורם לעמותה ישתנה ויתמקד  בנושאים החשובים באמת.
 2. על העמותה למפות את מידת השפעתה - מומלץ כי העמותה תשתמש בכלים שיסייעו לה למקד את  פעילותה, כך שהיא תוכל לפרסם את המידע המדויק ביותר.
 3. על העמותה לפרסם את עצמה ובעיקר את הישגיה - ישנם כלים נוספים, כגון פורטלים המאפשרים  לעמותות לפתוח פרופילים במטרה לפרסם את פרטיהן ואת הישגיהן.
 • פרסום מידת ההשפעה - על העמותה להשתמש בטכנולוגיה הקיימת כיום לצורך פרסום פעילותה  וההשפעה שהיא משיגה באמצעותה:
 1. על העמותה ליצור שיח שיתמקד בהשפעה - דיאלוג שיתמקד בהשפעה יתרום לבטחונם של התורמים  בפעילות העמותה, אך גם יוכל לקדם את המגזר השלישי כולו להתמקד בנתונים החשובים ביותר.
 2. על העמותה לפרסם ציונים לשבח ופרסים - אתר הבית של העמותה צריך להציג במיקום נגיש את כל  אותות ההצטיינות שבהם זכתה העמותה. תורמים מייחסים חשיבות רבה לכך.
 3. על העמותה לפתוח פרופיל בפורטל מידע - ישנם מספר פורטלים המרכזים נתוני עמותות, שעליהם  מסתמכים התורמים משום שהם נחשבים אמינים ונוחים לשימוש.
 • יצירת קשר עם התורם - לצורך גיוס תרומות מוצלח ושמירה על תורמים קיימים העמותות צריכות  להשקיע ביצירת קשר עם התורמים ובשמירה על קשר איתם באופן מושכל:
 1. על העמותה להכיר את מניעי התורמים שלה - בכך היא תוכל להבין מה מניע אותם לתרום.
 2. על העמותה להתאים את מסריה לתורמים - לאחר הבנת מניעיהם, יש להתאים את הנתונים הנשלחים  לתורמים כדי לפרסם את מידת ההשפעה של העמותה בצורה הטובה ביותר.
 3. על העמותה להשקיע בקשר עם התורם - עם זאת אך אין פירושו של שמירת הקשר שהיא צריכה לבקש  תרומות נוספות לעתים תכופות מדי. יש לשמור על קשר לצורך עדכון התורם בפעילות שהתאפשרה בזכות תרומתו.

לעיון בסיכום המלא: כל הדרכים להעצמת השפעת הנתינה לחץ/י כאן