עקרונות לכתיבת הודעה לעיתונות - קומוניקט

כלי

עקרונות לכתיבת הודעה לעיתונות - קומוניקט

לוגו הארגון

תקציר: 

כלי זה עוסק ביחסי ציבור במגזר השלישי - בקישור הבא תמצא חומר רקע על יחסי ציבור במגזר השלישי כולל הגדרות והסברים: מאל"ף ועד ת"ו - יחסי ציבור במגזר השלישי


הקומוניקט הוא כלי העבודה המרכזי אם לא החשוב ביותר של יחסי הציבור. מטרתו להביא לידיעת העיתונאים והעורכים בכלי התקשורת השונים מידע בצורה תמציתית אך עם זאת מקיפה דיה לצורכיהם. המידע יכול להתייחס לשירות או מוצר חדש שעומד לצאת לשוק, אירוע שעתיד להתקיים, או כזה שכבר היה ויש חשיבות לספר עליו ברמה העיתונאית.

גוף הכלי: 

להלן עקרונות, כלי עזר ודוגמאות לכתיבת קומוניקט.

1. עקרונות לכתיבת קומוניקט - נועדו להגביר את הסיכוי  שהקומוניקט ישיג את מטרתו, כלומר יביאו לכך שעיתונאים יעשו בו שימוש ויפרסמו את המידע המופיע בתוכו. העקרונות שנוסחו כאן מופיעים בחלוקה למספר נושאים אשר חופפים את השלבים השונים בתהליך העבודה עם קומוניקטים. לעקרונות לחץ כאן השלבים בתהליך העבודה עם הקומוניקט:

  • כתיבה וניסוח של קומוניקט
  • הפצה אפקטיבית של קומוניקט ומעקב אחריו
  • הנחיות לבניית רשימת הכתובות והטלפונים המתאימה להפצה של הקומוניקט.

2. כתיבת קומוניקט - צעד אחר צעד - כתיבת קומוניקט צעד אחר צעד


3. דוגמאות לכתיבת קומוניקט - דוגמאות לכתיבת קומוניקט


4. הפצת קומוניקט (על פי עקרונות כתיבת הקומוניקט)

לסיום, זכרו שיחסי ציבור מבוססים על מערכת יחסים הדדית של "תן וקח" בין עיתונאים לבין יחצ"נים וארגונים שונים. כלי התקשורת זקוקים למידע חדש ועדכני, הם מחפשים סיפורים מעניינים ורוצים לקבל מכם את המידע, גם אם לפעמים נראה כאילו הם אלו שעושים לכם טובה גדולה...

מצד שני, ככל שמדובר בארגונים קטנים ובעלי השפעה מקומית ו/או מצומצמת, יחסי הכוח בין הצדדים נוטים לרוב לטובתם של העיתונאים. כלכלו את צעדיכם מולם בתבונה, ונסו למצוא את הדרך למקסם את התועלת שלכם ושלהם יחד. זה המפתח להצלחה של כל מסע יחסי ציבור בלי קשר לנושא, למגזר או למטרות של אותה פעילות.

תודה לד"ר מיכל רום, מומחית ליח"צ שיווק ופרסום, על כתיבת כלי זה.