תקציר מאמר - העלאת שביעות רצונם של עובדי קרנות

מאמר

תקציר מאמר - העלאת שביעות רצונם של עובדי קרנות

לוגו הארגון

התוכן בדף זה נכתב על ידי סיכום זה נכתב על-ידי פז רפפורט עבור שיתופים


במאמר זה נבדקה מידת שביעות רצונם של עובדי קרנות ואת הגורמים התורמים להעלאת מידת שביעות הרצון. זהו מאמר יחיד מסוגו מבחינת היקף המידע בנושא שכמעט ולא נחקר. במסגרת המאמר, שפורסם בשנת 2012, נערך סקר בקרב 31 עובדי קרנות ממגוון רחב של תפקידים ושנות ניסיון, ונאספו נתונים נוספים לגבי קרנות ומנכ"לי קרנות. המאמר מפרט שני ממצאים עיקריים שלפיהם ביצועיהם של עובדי הקרן ישתפרו אם הם ירגישו מועצמים, מפרט מהי העצמה במקום העבודה, ואת סביבת העבודה הנדרשת לשם כך. כמו כן במאמר מוצגות שאלות שיכולות לסייע בבחינת יישום רעיון ההעצמה בקרן.

המאמר נכתב על ידי The center for effective philanthropy, מרכז שמטרתו היא לספק מידע וליצור תובנות שיסייעו לתורמים לשפר את היעילות של תרומתם, ובכך להגדיל את ההשפעה שלהם.

הקדמה

המשרות בקרנות השונות הן מבין המשרות הנחשקות במגזר השלישי. נדמה כי לרשות עובדי הקרן עומדים משאבים משמעותיים, הם מתרועעים עם בעלי הדעות המובילים בתחום ובקהילה וזוכים להשפעה רבה. אולי משום כך לא נעשה עד כה ניסיון להבין את חוויית העבודה של עובדי הקרנות, כפי שנעשה בקרב עובדים בתחומים אחרים. למשל, מדדים כגון "החברות הטובות ביותר לעבוד בהן" או "העמותות הטובות ביותר לעבוד בהן" מתפרסמים באופן קבוע. עם זאת, עובדי קרן בעלי שביעות רצון גבוהה מעבודתם יבצעו אותה טוב יותר, ויובילו את הקרן לקבלת תוצאות טובות יותר.

רמת שביעות הרצון במקום העבודה קשורה לתחומים רבים כגון רווחה רגשית. הגברת שביעות רצון העובד תשפר את חיי העובד, את ביצועיו בעבודה ואת התוצאות שמשיגה הקרן. עובדי הקרן אחראים לניהול נכסי צדקה בשווי מיליארדי דולרים. הם אחראים להחלטות גורליות לגבי השימוש בכספים אלה ולגבי האופן שבו יש לפתור את האתגרים המקומיים והגלובליים הדחופים ביותר - מרווחתם של ילדים ועד לשינויי אקלים. לכן שביעות רצונם חשובה לכולנו כחברה.

ממצאי הסקר העיקריים

בסקר נמצאו שני ממצאים עיקריים, המפורטים להלן.

ממצא מספר 1 - עובדי הקרן מרוצים יותר מכל מעבודתם כאשר הם מרגישים מועצמים בעבודתם היומיומית. תחושת ההעצמה חשובה לשביעות הרצון יותר משאר הגורמים, כגון שכר או עומס עבודה.

כאשר נשאלו עובדי הקרנות "עד כמה אתם מרוצים מעבודתכם?", הציון הממוצע שהתקבל היה 5.3 בסולם מ-1 (לא מרוצה כלל) עד 7 (מרוצה לחלוטין). זוהי רמת שביעות רצון דומה לרמה שנמצאה בקרב עובדים בארגונים בארה"ב. עובדי קרן מרוצים פירטו ואמרו כי הם מרוצים משום שהם מקבלים תמיכה בעבודתם ולכן מרגישים מחויבים יותר, חולקים רעיונות, ידע וחוויות ומרגישים שהם מתפתחים. עובדים לא מרוצים מרגישים בלתי מתוגמלים, שאין להם מקום לצמיחה ולהתפתחות, שההנהלה לא תומכת בהם ולא מעודדת חשיבה עצמאית.

הגורם החשוב ביותר המשפיע על שביעות רצונם של העובדים הוא העצמה. הוא חשוב יותר מכל גורם  אחר שנבדק בסקר, יותר משכר, תפקיד, קביעות ועוד. מהי למעשה העצמה? לא מדובר בחופש שניתן לעובד לעשות ככל העולה על רוחו, אלא במושג שסקר זה מגדיר באמצעות 14 גורמים - כל גורם מתייחס לפן אחר של ההעצמה. מגורמים אלה עולה כי העובד חש שהוא משלב בין סמכות ויצירתיות, משתמש בכישורים וביכולות הייחודיים לו, צומח ולומד, מרגיש שעבודתו מובילה לשינוי חיובי, מרגיש שניתן לו כבוד ושמכירים בתרומתו, שהתקשורת עם המנהל הישיר שלו היא כנה ודו-כיוונית ושהוא נהנה בסביבת העבודה שלו.

להלן 14 הגורמים להעצמה במקום העבודה:

 • העצמה באמצעות ביצועי העובד
 1. הקרן מעודדת אותי להשתמש ביצירתיות ובחדשנות בעבודתי
 2. אני מבין את היקף תפקידי ואת תחומי האחריות שלי
 3. יש בידי המשאבי הנחוצים לביצוע עבודתי
 4. ניתנת לי סמכות המספיקה לקבלת החלטות המשפיעות באופן ישיר על עבודתי
 5. כישוריי ויכולותיי תורמים לעבודתי
 6. אני מקבל תחושת הישג אישי מעבודתי
 7. אני נרגש מהאופן שבו עבודתי תורמת למטרות הקרן
 8. יש לי הזדמנויות בעבודה ללמוד ולהתפתח
 • העצמה באמצעות ניהול
 1. המנהל שלי נותן לי ביקורת בונה שמסייעת לי לשפר את איכות עבודתי
 2. אני יכול לספר למנהל שלי את האמת ללא פחד
 • העצמה באמצעות תרבות הקרן
 1. הקרן היא מקום עבודה שיתופי, הפועל באמצעות עידוד עבודת צוות
 2. חברי הצוות האחרים מכבדים אותי
 3. אני מחבב את האנשים שאיתם אני עובד
 4. התרומה שלי במקום העבודה מוערכת

לחץ/י כאן לתקציר המאמר המלא: העצמת עובדים – העלאת שביעות רצונם של עובדי הקרן