מה מכיל תהליך אסטרטגי? על שלבי התכנון והיישום האסטרטגי

כלי

מה מכיל תהליך אסטרטגי? על שלבי התכנון והיישום האסטרטגי

לוגו הארגון

התוכן בדף זה נכתב על ידי שרון שפר וצוות שיתופים


תקציר: 

מנהל יקר, לעתים נראה כי קיים בלבול וחוסר ידיעה אודות מהי אסטרטגיה ומהו ניהול אסטרטגי, מטרת שורות אלו היא לתאר בפשטות ובבהירות את המושגים ואת עקרונות התהליך האסטרטגי, לשימושך באופן היישומי ביותר.

כלי זה הינו כלי ראשון מתוך סדרת כלים על ניהול אסטרטגי בארגון חברתי, הכלים נכתבו עבור מנהלים חברתיים במטרה לעזור במשימות החשיבה, התכנון והניהול האסטרטגי אותן מבצע המנהל.

כלי זה מציג את המושגים הבסיסים ואת מרכיביו המרכזיים של הניהול האסטרטגי. השלבים המוצעים בכלי זה נועדו לשמש כ"מורה דרך" בבואך להוביל תהליך תכנון, יישום ובקרה אסטרטגיים. הניהול האסטרטגי מתייחס לרצף שלבים של תכנון ויישום המלווים בתהליך למידה והתפתחות של החשיבה האסטרטגית.

מה בכלי?

  • הגדרות - מהי אסטרטגיה? מהו ניהול אסטרטגי?
  • על ההבדל בין ניהול אסטרטגי לניהול שוטף
  • תרשים - התהליך האסטרטגי:

1.    שלבי תכנון האסטרטגיה 

2.    שלבי יישום האסטרטגיה

  • ועוד...

לכלי המלא:"מה מכיל תהליך אסטרטגי? על שלבי התכנון והיישום האסטרטגי" לחץ כאן


גוף הכלי: 

מרכיבי הניהול האסטרטגי המפורטים בהמשך נועדו לשמש לך כ"מורה דרך" בבואך להוביל תהליך תכנון, יישום ובקרה אסטרטגיים. הניהול האסטרטגי מתייחס למכלול המורכב מתכנון ויישום האסטרטגיה ובמקביל למידה והתפתחות של החשיבה האסטרטגית.

שלבי התכנון והיישום האסטרטגיים המוצעים להלן, מתארים את התהליך הנפוץ כיום בקרב ארגונים (חברתיים ועסקיים) ובספרות המקצועית. (לשם הפשטות, השלבים קובצו לשבע קטגוריות מרכזיות. בספרות ניתן למצוא מגוון קיבוצים, אך באופן כללי, כולם דומים). חשוב להדגיש ששלבים אלו מהווים קווים מנחים לתהליך. יצירת אסטרטגיה הנה תהליך יצירתי ואין "מתכון אחד שמתאים לכולם". לפיכך, חשוב לאמץ את עיקרי הדברים המובאים להלן אך יש להתאים את התהליך למאפייני וצרכי הארגון.

טיפ חשוב לפני היציאה לדרך - הכנת התוכנית האסטרטגית אינה סוף התהליך אלא התחלתו! כעת, מתחילה העבודה האמיתית של תרגום המילים למעשים.

שלבי תכנון ויישום האסטרטגיה

להלן שלבי התכנון והיישום האסטרטגיים, לאחר פירוט השלבים מופיע תרשים אשר מצייר מתי יש לבצע כל שלב. חשוב לדעת לכל שלב, קיים כלי ייעודי המפרט את הצעדים לביצועו, בשורות אלו אנו מדברים רק על השלבים שבדרך.
שלבי תכנון ויישום האסטרטגיה.png
לכלי המלא:"מה מכיל תהליך אסטרטגי? על שלבי התכנון והיישום האסטרטגי" לחץ כאן


לחצ/י כאן למושגי יסוד בניהול אסטרטגי