הקמת אתר אינטרנט

התוכן בדף זה נכתב על ידי שיתופים


תקציר:

האינטרנט מהווה את אחד מאמצעי התקשורת המשמעותיים בימינו. נדמה כי אם לא ניתן לאתר אותך באינטרנט כאילו אינך קיים - הדבר משמעותי עוד יותר כאשר מדובר בארגונים חברתיים. 

אתר אינטרנט הוא כלי שתכליתו קידום יעדים ארגוניים באמצעות הנגשת מידע ושירותים. האתר יכול לשמש כלי לקידום יעדים רבים ביניהם:

 1. שיווק הארגון והחצנת הפעילות שלו לציבור הרחב, מעין "כרטיס ביקור" אודותיו.
 2. העברת מסרים ומידע בתחום בו פועלת העמותה, לחברי הארגון, מקבלי שירותים ובעלי עניין בחברה כולה.
 3. לתמוך בתהליך גיוס התרומות בין אם באופן ישיר על ידי התרמה מקוונת על גבי האתר ובין אם על ידי יצירת עניין וקשר עם העמותה.
 4. סיוע בתהליך איתור וגיוס מתנדבים.
 5. אספקת שירותים על גבי האתר באופן מקוון על ידי הזמן שירות או מוצר, קבלת יעוץ on line וכד'.

האתר יכול לשמש כמנוף לקידום יעדים ארגוניים מגוונים ורבים, אך על מנת לממש זאת יש להקפיד על תכנון ואפיון נכון של האתר התואם את הרציונאל והמטרות שהובילו להכרעה על הקמתו.

הכלי שלהלן כולל:

 1. תהליך הקמת אתר
 1. תקציב
 1. הקמת אתר חינם

לכלי המלא בפורמט WORD לחץ כאן

גוף הכלי:

תהליך הקמת אתר אינטרנט כולל ארבעה שלבים עיקריים - אפיון, פיתוח, בדיקת איכות ושיווק: 

1. אפיון - בשלב זה נדרשת הגדרה מדויקת של מטרות ומבנה האתר עד לרמת פירוט המסכים וממשק המשתמש. התוצר של שלב זה הוא מסמך אפיון . מסמך האפיון כולל פירוט של יעדי האתר, יישום - הפונקציונאליות של האתר, הטכנולוגיה על בסיסה יבנה האתר, תכנית העבודה למימוש הפתרון ופירוט העלויות.

להלן מספר שאלות אשר יסייעו בהגדרה של מהות האתר ומבנהו: 

א. מיהו קהל היעד המרכזי של האתר?

ב. מהן המטרות והיעדים הארגוניים ששואפים לקדם באמצעות האתר?

ג. מהם השירותים והשימושים שהאתר צריך לספק?

ד. האם המידע יוצג באתר סטאטי או דינאמי?

ה. מהו התקציב המיועד להשקעה עבור הקמה ותחזוקת האתר? פירוט בהמשך.

טיפים לאפיון האתר:

 • מומלץ "להתכונן" בתוך הארגון להקמת האתר ולנסות לענות על השאלות המוצגות למעלה עוד לפני שאתם נפגשים עם אנשי מקצוע. כך הפגישה עם אנשי המקצוע תהיה מועילה ומקדמת יותר.
 • לאחר כתיבת האפיון מומלץ, אם ניתן, להציג את האפיון לאדם נוסף אשר מבין בתחום ולקבל חוות דעת נוספת על האפיון ועל האתר שבדרך.
 • מומלץ ביותר - לקחת נשימה עמוקה ולהתרכז בשלב זה מכיוון שהוא זה אשר יעצב את כל תהליך הקמת האתר. כל פרט שנשכח בשלב זה יעלה זמן וכסף מאוחר יותר.

2. פיתוח - בשלב זה ישנו מעבר מ"הלכה למעשה", מעבר משלב התכנון לשלב המימוש. תהליך הפיתוח מתבסס על הדרישות שהוגדרו במסמך האפיון, אך על אף שהוגדרו הדרישות, תהליך הפיתוח מושתת על דיאלוג מתמשך בין הגורם המפתח לבין הלקוח/ה. על כן, יש להקצות בעל תפקיד מטעם העמותה אשר יהיה איש הקשר מטעמה למול המפתח. 

טיפ לפיתוח האתר:

 • למרות שאתם לא בעלי המקצוע, מומלץ לוודא שכל מה שנכתב באפיון אכן מופיע באתר. זוהי בדיקה סיזיפית אך משתלמת.

3. בדיקת איכות (QA) -בשלב זה מתקיים תהליך בדיקה של האתר אשר פותח. הבדיקה מתייחסת לכלל ההיבטים הקשורים לשימוש באתר, החל ממענה על הדרישות הפונקציונאליות, דרך עיצוב ממשק המשתמש, אחסון האתר ובדיקה שלו ברשת האינטרנט, הזנה וניהול התוכן של האתר וכד'. שלב זה מהווה תנאי להעלאת האתר לאוויר.

טיפים לבדיקת איכות האתר:

 • זה הזמן להראות את האתר לעמיתים קרובים, מתנדבים או עובדים בארגון. אם ניתן, כדאי לבצע פיילוט על קבוצה קטנה של קהל היעד ולבדוק את התגובות לאתר - האם הם מקבלים את המענה אותו מנסה לספק האתר?

4. שיווק - לאחר שהאתר הועלה לאוויר, יש לקיים פעולות שתכליתם שיווקו לקהלי היעד שלו (כפי שהוגדרו בשלב האפיון) באמצעים מגוונים ככל האפשר, לדוגמא:

 • א. הפצת מיילים לאנשי הקשר ובעלי העניין של העמותה.
 • ב. "שתילה" של קישור לאתר מהמיילים של העובדים והמתנדבים בארגון.
 • ג. שילוב קישורים מאתרים רלוונטיים.

שימו לב! רשת האינטרנט היא זירה תחרותית לא פחות מהזירה הפיזית של הארגון (מיליארדי אתרי אינטרנט קיימים ברשת), על כן יש להשקיע זמן ומשאבים בקידום האתר ברשת. "קידום אתרים" (באנגלית SEO - Search Engine Optimization) הוא תהליך שמטרתו משיכה של גולשים לבקר באתר וכן קידומו בתוצאות החיפוש של מנועי החיפוש.

קידום אתר כולל פעולות כגון:

א. שמירה על עדכניות התכנים באתר.

ב. קניית שם מתחם "דומיין" המעיד על תוכן האתר (כתובת האתר).

ג. שימוש במילות מפתח מתאימות.

ד. רישום האתר במנועי חיפוש ואינדקסים.

ה. שילוב קישור לאתר באתרים חיצוניים.

נושאים נוספים שיש לתת עליהם את הדעת

בחירת ספק השירות -

הקמת אתר האינטרנט יכול להיעשות על ידי בעל/ת תפקיד מתוך הארגון המתמחה בנושא ה- ICT -Information Communication Technology ומסוגל/ת לבצע את תהליכי האפיון והפיתוח. במידה ואין בעל/ת תפקיד כזה בעמותה יש לפנות לספק חיצוני המתמחה בתחום.

בפניה לבעל/ת מקצוע חיצוני לארגון, יש לעמוד על מספר אפשרויות - הקמת האתר יכולה להתבצע ע"י ספק אחד המבצע את התהליך כולו, או מספר ספקים המתמחים בכל אחד מהשלבים, כאשר לכל בחירה יש יתרונות וחסרונות.

היתרונות בעבודה עם ספק אחד הם: היכולת לממש את האפיון שכתב, מחויב להצלחת המהלך כולו ובדרך כלל ניתן להוזיל את העלויות של כל אחד מהשלבים.

החיסרון המרכזי הוא שלעיתים לספק יש נטייה לאפיין את האתר לאור הפתרונות אותם הוא יודע לממש או פתרונות שכבר פותחו על ידו וזמינים לו, ולא תמיד באופן נאמן לצרכיו הייחודיים של הלקוח.

היתרונות בעבודה עם מספר ספקים הם: מקצועיות רבה יותר של כל אחד מהספקים בתחום בו הוא מתמחים, וכן ביצוע הפעילות תוך הצבת הלקוח במרכז ומבלי להתייחס לשיקולים זרים. החיסרון המרכזי הוא: התמקדות של הספק בתחום הספציפי אותו הוא מבצע - אין גורם אחד הרואה את הפרויקט כולו ואחראי למימוש כלל המרכיבים שלו באופן אינטגרטיבי.

תקציב - נושאים שיש לחשב במסגרת תקציב האתר

כאן מדובר בסוגיה מרכזית בפני עצמה שיש לקחת בחשבון בטרם יוצאים לדרך. בחישוב התקציב יש להתייחס לשמונה מרכיבי עלות:  

 1. עלות אפיון האתר - תהליך איתור הצרכים המתקיים עם העמותה ועם הגולשים הפוטנציאלים של האתר.
 2. עלות רכישת רישיונות הדרושים עפ"י חוק לעבודה על מערכת קיימת - במידה ורוכשים תוכנת מדף לניהול האתר יש לרכוש רישיונות לעבודה עליה, כחלק מאבטחת זכויות היוצרים של בעלי התוכנה.
 3. קניית דומיין (domain) - יש לקחת בחשבון את העלות השנתית של שכירת הדומיין, הלא היא כתובת האתר.  
 4. אחסון האתר - ישנן 2 אפשרויות עיקריות:
 • א. ניתן לאחסן את האתר על גבי שרת השייך לארגון, פעולה המצריכה רכש של שרת מתאים (סכום נוסף שיש לקחת בחשבון).
 • ב. אחסון האתר בחברה מארחת ותשלום חודשי עבור אחסנתו, מעין תשלום שכירות.
 1. עלות תוכנה וחומרה הנדרשים להפעלה ולעריכת תכנים באתר.
 2. עלות עיצוב גרפי של האתר
 3. תחזוקה וביצוע שינויים עתידים באתר.

4. הדרכה לניהול האתר.

בניית אתר בחינם

במידה ולא קיימים משאבים להקמת האתר, עדיין קיימות מס' אפשרויות להקים אתר באמצעות חברות המספקות מנגנון זה בחינם:  

 1. Joomla - ג'ומלה היא מערכת לניהול תוכן, המאפשרת לבעל האתר (מנהל האתר) ליצור תכנים חדשים, תפריטים חדשים, להעלות תמונות, קבצים ועוד, בקלות רבה.  כמו-כן ג'ומלה מאפשרת לנהל תכנים מתקדמים יותר כגון, ניהול משתמשים, טפסים בהתאמה אישית, ניהול חנות מקוונת  יצירת רשימות דיוור, פורומים, לוח אירועים, ניהול חדשות ועוד אפליקציות הנפוצות כיום ברשת.
 2. פארק אתרים - אתר ללא פרסומות כרגע, ועם עיצובים מובנים מושקעים מאד.
 3. Drupal -  דרופל הינה מערכת ניהול תוכן חופשית שניתנת להתאמה ומאפשרת תצוגה בעברית של התוכן. לאחר התקנה גם אדם שאינו מתמצא בHTML או בשפות תכנות יוכל לעדכן את האתר שלו באופן חופשי .להלן לינק לאתר Drupal ישראל: http://www.drupal.org.il/
 4. wordpress.com - מערכת פופולארית להקמה וניהול אתרים ובלוגים, בגירסה חינמית או בתשלום
 5. wix.com - מערכת נוספת וידידותית מאוד המתאימה ביעקר לאתרים תדמיתיים ועסקים קטנים
 6. folyou - מערכת מבית ישראלי המותאמת במיוחד לשפה העברית ומאפשרת גם אתר דו-לשוני


תודה רבה לאורטל שמלץ, מומחית לניהול ידע, על כתיבת הכלי.